Javorník proměnil bývalý zemský soud v infocentrum a nové muzeum

V centru Javorníku na Jesenicku se po rozsáhlé několikaleté rekonstrukci otevřela veřejnosti bývalá soudní budova. Město v ní vybudovalo nové informační centrum, městské muzeum, galerii i přednáškové sály.

Zázemí zde najdou i cyklisté v odpočívárně, k dispozici je také půjčovna elektrokol. Budovu získalo město před lety ve veřejné dražbě, celková rekonstrukce vyšla na 67 milionů korun, řekl dnes ČTK starosta Javorníku Jiří Jura. Třípatrový objekt, který na půdě zdobí expozice netopýrů, se otevřel v pondělí. Starosta k tomu uvedl:

Objekt bývalého soudu byl dosud prázdný. Město jej podle starosty zakoupilo v roce 2007 ve veřejné dražbě, byl v dezolátním stavu. Od té doby shánělo peníze i využití. Opravit se jej nakonec podařilo v projektu česko-polské přeshraniční spolupráce s polským městem Paczków. V budově se nyní otevřelo městské informační centrum, které se přesunulo z kulturního domu. Zázemí zde našlo městské muzeum; návštěvníci mohou procházet například expozicí zbrojnice, historické školní třídy, zavítat mohou také do původní místnosti četnické stanice z dob Rakouska – Uherska.

Nechybí zde také dobová prádelna, lékárna s původním vybavením či šatlava z období první republiky nebo Rakouska – Uherska. Muzeum připomíná i školské sestry, které v Javorníku působily v letech 1950 až 1995. Nechybí zde také herna pro děti i zázemí pro cyklisty.

zdroj: ČTK turistika.cz