České Budějovice vyhlásily výzvu na návrhy participativního rozpočtu

České Budějovice vyhlásily výzvu na projekty k premiérovému ročníku participativního rozpočtu. Město chce realizovat vybrané návrhy občanů v celkové částce pět milionů korun. Lidé mohou od 1. dubna zadávat projekty elektronicky. Asociaci chytrých měst to řekla mluvčí radnice Jitka Welzlová.

“Určitě máme v plánu setkat se s potenciálními navrhovateli v rámci worskhopů, kde jim pomůžeme s formální stránkou a úpravou jejich nápadů. V tuto chvíli však nevíme konkrétní termíny, ale hledáme alternativy. Aktuální informace budou k nalezení na webových stránkách participativního rozpočtu,” uvedl náměstek českobudějovického primátora Juraj Thoma.

Projekty může navrhovat každý obyvatel od 18 let a není podmínkou, aby měl ve městě trvalé bydliště. Návrh musí být veřejně prospěšný a na majetku a území Českých Budějovic. “Nechali jsme se inspirovat v Brně, kde takový rozpočet už dobře funguje,” řekl Thoma.

Takzvaný participativní rozpočet má v kraji už tři roky Český Krumlov, loni takto vyhradil milion korun na nové dětské hřiště či větší odpočinkové místo u potoka. Z návrhů obyvatel města letos budou vybírat projekty i v Prachaticích. Radnice na to uvolnila 100.000 korun.