Brňané mohou déle podávat návrhy do participativního rozpočtu

Návrhy projektů do participativního rozpočtu mohou Brňané podávat o měsíc déle. Radní města posunuli lhůtu do 15. června, a to kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru. Projekty lze podpořit do 30. června. Posouvají se rovněž veřejná setkání, informoval magistrát v tiskové zprávě.

“Současná karanténní situace lidem komplikuje možnost spolupracovat na přípravě návrhů, a proto jsme se na základě žádostí rozhodli o měsíc rozšířit prostor pro podávání projektů a sběr veřejné podpory,” uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Návrhy lze podávat elektronicky od první poloviny února. Aktuálně je jich 33. Mezi nimi je pomoc onkologický léčeným ženám, obnova dětského hřiště v Masarykově čtvrti, vybudování cyklostezky podél ulice Šárka ve směru do Kohoutovic nebo modernizace hřiště ve Slatině.

Zveřejněné projekty budou sbírat podporu do konce června. Navrhovatelé potřebují získat buď 50 podpisů, nebo 300 elektronických hlasů. Podpořené projekty pak zhodnotí magistrát. Posoudí, zda realizaci nebrání technická, právní či jiná překážka. S projektem musí souhlasit také městská část, na jejímž území je navrhován. Proveditelné návrhy postoupí do listopadového hlasování. Na uskutečnění vybraných projektů město vyčlenilo 35 milionů korun. Udělí maximálně tři miliony na jeden projekt.

Participativní rozpočet Brňanům umožňuje rozhodnout o části výdajů města čtvrtým rokem. Loni město finančně podpořilo pomoc onkologicky nemocným dětem, výsadbu 500 nových stromů v Brně, nový park v Sadové nebo novou sportovní halu v Řečkovicích.