Hasičská zbrojnice v Těšanech

V roce 2017 – 2018 byla v Těšanech postavená nová hasičská zbrojnice. Záměr byl v zastupitelstvu obce schválený také proto, že místní hasiči byli vždy umístění v objektech, které nevlastnila obec a nutno říci, že objekty nevyhovovaly požadavkům jednotky SDH.

Hasička je umístěná v centru obce a výběr místa byl prověřený územní studií zpracovanou Ing. Janou Kaštánkovou. Stavba je umístěna poblíž barokní kovárny, zámku a prvorepublikové vily, proto byl požadavek na architektonické řešení velkou výzvou, se kterou se Ing. Tomáš Vymětal, dle názoru odborné i laické veřejnosti, vypořádal velmi slušně. V budově je vyprojektovaná velká garáž pro dvě zásahová vozidla JSDH, učebna, místnost denní pohotovosti, kuchyňka, toalety, šatna pro hasiče se sociálním zázemím a také kancelář velitele výjezdové jednotky.

Originálním prvkem stavby je ocelová fasáda z cortenového plechu, tedy plechu, který během dvou až pěti let řízeně koroduje. Koroze neprostoupí celý plech, zůstává jen na povrchu a v kombinaci s bílými materiály či se sklem působí tato fasáda velice zajímavě. Jedním ze znaků „rezavé“ fasády je schopnost splývat sokolím a nenarušovat ráz tradiční zástavby.

Záměrem autora projektu nebylo napodobovat stavby v okolí hasičky staré několik století, ač hasička obsahuje prvky evokující kovárnu sídlící poblíž (bílé štíty, kovová fasáda), ale vytvořit stavbu, která nese stopy současné architektury a zároveň bude vhodně doplňovat současné dominanty centra obce.

Jméno a příjmení: Ing. Miroslav Zborovský

Obec/město:  Těšany