Pocitová mapa Olomouce – příklady dobré praxe

Statutární město Olomouc ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci jako podklad pro vyhotovení Strategického plánu rozvoje města Olomouce (pro období 2017–2023) vypracovalo speciální šetření pro získání názorů veřejnosti – tzv. pocitovou mapu.

Pocitové mapy umožňují aktivně zapojit občany do sběru informací a názorů na lokality, vekterých bydlí, pracují a baví se. Jedná se o prostředek participativního plánování veřejných prostor. Pocitové mapy mohou vznikat prostým zakreslením značky do papírové podoby mapy, či v on-line verzi v prostředí, což byl příklad Olomouce.

Termín a délka realizace: Pocitová mapa Olomouce byla aktivní (s možností zaznamenání míst a komentářů) v roce 2017.

Podmínky využití/bariéry: Pocitové mapy jsou pomocným podkladem pro tvorbu strategií území i pro tvorbu územně plánovací dokumentace. Nevýhodou on-line map je jistá anonymita při zaznamenávání značek akomentářů, která vpřípadě papírových map umístěných v prostorách radnice odpadá, na druhou stranu osloví méně lidí a její výsledky se dají hůře zpracovat. Pocitové mapy nemusí sloužit jen široké veřejnosti, svůj názor mohou vyjádřit i skupiny odborníků na uzavřených fórech.

Využitelné typy produktů: Pocitová mapa Olomouce je k dispozici na stránkách https://www.pocitovemapy.cz/olomouc/nahled. Může sloužit jako vzor pro další města a obce.

Silné stránky:

Rychlý nástroj pro získání názoru veřejnosti na konkrétní lokality.

Slabé stránky:

Anonymita a z toho plynoucí nepřesnost informací

Příležitosti:

Další dotazování veřejnosti na konkrétní lokality

Hrozby:

Občané města, úředníci radnice.

Nejsou, respektive běžná ochrana osobních údajů dle GDPR.

Pocitová mapa Olomouce, Brna a další, dostupné on-line.

Strategický rozvoj, územní plánování, participativní demokracie.

Analýza SWOT:

Silné stránky: Rychlý nástroj pro získání názoru veřejnosti na konkrétní lokality.

Slabé stránky: Anonymita a z toho plynoucí nepřesnost informací

Příležitosti: Další dotazování veřejnosti na konkrétní lokality

Hrozby: Následné nevyhodnocení, respektive neseznámení veřejnosti s výsledky a následným postupem u kritických míst.

Cílová skupina: Občané města, úředníci radnice.

Ekonomické podmínky a přínosy: Pomocným podkladem pro tvorbu strategií území a pro tvorbu územně plánovací dokumentace. Zapojení veřejnosti.

Personální náročnost: Zpracování on-line veze mapy lze zadat na klíč soukromé firmě, následné vyhodnocení náleží běžnému týmu oboru regionálního rozvoje, územního plánování apod.

Právní aspekty: Nejsou, respektive běžná ochrana osobních údajů dle GDPR.

Příklad z praxe: Pocitová mapa Olomouce, Brna a další, dostupné on-line.

Související kategorie: Strategický rozvoj, územní plánování, participativní demokracie.

Webové stránky projektu: https://www.pocitovemapy.cz/olomouc/nahled

Jméno a příjmení: Ing. Zdeněk Bogoč

Obec/město: Statutární město Olomouc

Pozice/funkce: vedoucí odboru strategie a řízení