Mobilní aplikace v boji za účinnější recyklaci

Mobilní aplikaci aktivně využívá město Žďár nad Sázavou, které ji vyvinulo ve spolupráci se společností EKO–KOM.

S pomocí aplikace, kterou si občané stáhnou zdarma do svých mobilních telefonů, mohou nahlásit odpovědným osobám přeplněný nebo rozbitý kontejner. Aplikace je tak dost dobře možná ten nejefektivnější způsob, jak popsané problémy řešit. Město nebo jím placená svozová firma může obratem zareagovat a buď mimořádně zařadí takové stanoviště do nejbližší svozové trasy nebo zajistit úklid v okolí sběrných nádob.

Kromě stažení aplikace z Google Play pro telefon s operačním systémem Android nebo App Store v případě Applu město vyvinulo i vlastní QR kód s odkazem na stažení. Spuštění aplikace také napomohlo navýšení zájmu o třídění odpadů, když díky GPS lokaci ve svém mobilnímu telefonu mohou uživatelé rychle a jednoduše nalézt nejbližší stanoviště pro sběr konkrétního druhu odpadu.

Všechny kontakty i podrobná mapa

Navíc obsahuje i řadu potřebných informací včetně přehledné mapy celého města s vyznačením všech kontejnerů pro třídění odpadů barevně rozlišených podle druhu odpadu a dostupné sběrné dvory.

Abecedně seřazený seznam ulic, na kterých jsou kontejnery dostupné, zase umožňuje výběr kontejnerů podle druhu odpadu, stejně jako vyhledávání ulice po zadání jejího názvu. Součástí aplikace je i informační stránka, která uživatele nasměruje přímo z telefonu na důležité informace o třídění odpadu a stránka s kontaktními údaji na pracovníka, který se má systém tříděného sběru odpadů ve městě na starosti.