České obce loni vykázaly přebytek 25,5 miliardy a kraje 5,8 miliardy korun

Ještě předloni hospodařily obce a přebytkem 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Hospodaření územních rozpočtů a dobrovolných svazků obcí loni skončilo přebytkem 31,7 miliardy korun. O rok dříve šlo o 8,8 miliardy korun.

Finance obcí a krajů skončily přebytkem již osmý rok po sobě. Příjmy samospráv dlouhodobě rostou a největší zásluhu mají daňové příjmy. Méně příznivé jsou ale údaje o investicích samospráv. Kraje a obce loni proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, ale bylo to o třicet procent méně, než kolik si naplánovaly.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun. Daňové příjmy stouply o 25 miliard na 320,2 miliardy korun. Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun. Běžné výdaje narostly o 38,4 miliardy na 438,5 miliardy korun. Kapitálové výdaje meziročně stouply o 0,2 miliardy na 123,9 miliardy korun.

Příjmy obcí a krajů jsou tvořeny třeba penězi ze sdílených daní, jako je daň z přidané hodnoty, daň z nemovitosti nebo daň z příjmu. Získávají také peníze ze státního rozpočtu na činnosti související s rozšířenou působností obcí nebo na financování sociálních služeb.