Středočeský kraj zveřejnil výsledky soutěže v třídění odpadu

Soutěž nazvaná My třídíme nejlépe, který letos pokračuje už patnáctým ročníkem, se za tu dobu stala pevnou součástí motivačních programů zlepšujících životní prostředí v kraji.

Organizátoři soutěže My třídíme nejlépe se každý rok snaží přizpůsobovat kritéria tak, aby motivovaly obce vylepšovat nakládání s komunálními odpady podle středočeského plánu odpadového hospodářství. Aktuálně tak hodnotící kritéria zohledňují především důraz na třídění takových komodit, ve kterých se mohou obce Středočeského kraje ještě zlepšovat.

Čtyři soutěžní kategorie podle velikosti obce

Stejně jako v minulých ročnících jsou obce rozděleny do čtyř velikostních kategorií. Vyhlašovatelem soutěže je společnost Eko-Kom a Středočeský kraj v rámci projektu Podpora recyklace a využití odpadů z obcí Středočeského kraje. Do soutěže jsou automaticky zapojeny všechny obce zapojené do systému Eko-Kom. Ve Středočeském kraji se konkrétně jedná o 1137 obcí.

Konečné výsledky budou slavnostně vyhlášeny do konce letošního dubna.

Průběžné výsledky kategorie obcí do pěti set obyvatel

Průběžné výsledky kategorie obcí od pěti set do dvou tisíc obyvatel

Průběžné výsledky kategorie obcí od dvou do deseti tisíc obyvatel

Průběžné výsledky kategorie obcí nad deset tisíc obyvatel

Obce mohou vyhrát až šedesát tisíc korun

Jako zvláštní kategorie je vyhlašována cena skupiny ČEZ nazvaná Skokan roku. Skokanem roku bude vyhlášena obec, která zaznamená nejvyšší rozdíl bodového hodnocení celkového výsledku dosaženého v soutěži mezi rokem 2018 a 2019.

Vítězná obec obdrží peněžní dar v hodnotě šedesáti tisíc korun, umělecké dílo a diplom, druhé místo je spojené s částkou čtyřiceti tisíc korun a obce umístěné na třetí příčce dostanou dvacet tisíc korun. Stejnou odměnu získá i Skokan roku.

Pro hodnocení jednotlivých soutěžních kategorií je využívána databáze AOS společnosti Eko-Kom, tedy data poskytovaná obcemi v pravidelných čtvrtletních výkazech o celkovém množství a druzích komunálního odpadu vytříděných a odstraněných v obcích.