Pardubice vybrali dodavatele parkovacích automatů umožňujících platbu kartou

Město už zná vítěze výběrového řízení na dodávku nových automatů pro městská parkoviště, která umožní i uhrazení parkovného prostřednictvím platební karty.

Rada města Pardubice schválila vítěze výběrového řízení a pokud se nikdo z účastníků neodvolá, během prvního pololetí by mohla nové parkovací automaty dodat a instalovat pražská společnost Energovod CZ. Zajišťovat bude i záruční a pozáruční servis těchto zařízení včetně dalších služeb spojených s provozem.

Devadesát automatů za patnáct milionů

Během letošního roku chce město nakoupit a nainstalovat 85 parkovacích automatů za zhruba patnáct milionů korun. „Zahájíme tak realizaci projektu inteligentního parkování ve městě. Budou jimi osazena všechna parkoviště a budeme tak připraveni na další, technicky, technologicky i časově nejsložitější krok, osazení parkovacích míst čidly. Díky nim bude například mobilní aplikace navádět motoristy k nejbližšímu volnému parkovacímu místu,“ řekl náměstek primátora pro dopravní problematiku Petr Kvaš.

Novými parkovacími automaty budou vybavena všechna stávající městská parkoviště v centru Pardubic. Vedle plateb v hotovosti umožní i platby kartou, chytrými hodinkami a dalšími technologiemi. I nadále bude možno platit parkovné prostřednictvím SMS zpráv nebo mobilní aplikace.

Ještě letos plánuje město vyhlásit výběrové řízení na dodavatele další části projektu Smart Parking, bude se jednat o čidla, jimiž budou postupně osazena jednotlivá parkovací místa. Celý projekt, na který chce město čerpat dotace z Evropské unie, má být hotov v roce 2023. Na jeho konci je parkovací systém zahrnující od mobilní aplikace navigující řidiče na volné parkovací místo a umožňující platby parkovného z vozu, přes elektronický systém vydávání a evidence rezidenčních karet až po dispečerské rozhraní „hlídající“ funkčnost celého systému i to, zda na vyhrazených parkovacích místech neparkují vozy bez oprávnění.