Jeseník se sítím páté generace nebrání

Do pilotního provozu nejmodernější digitální sítě se v Jeseníku zapojí místní firmy i školy.

Testovací provoz 5G bude zahájen v půlce letošního roku a potrvá dva roky. Kromě Jeseníku se uskuteční také v Karlových Varech, Ústí nad Labem, Plzni a v Bílině. Města byla vybrána v soutěži, kterou vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj.

Jeseník ve spolupráci s s mobilními operátory postaví digitální infrastrukturu, která bude přínosem i pro zapojené školy a firmy. Jedním z partnerů města je i místní firma Fenix Trading vyrábějící elektrické topné systémy.

Do hry vstoupí gymnázium i průmyslovka

Ze škol se do projektu chce zapojit jesenické gymnázium a také průmyslovka. Studenti obou škol získají zkušenosti s 5G sítěmi a budou tak mít náskok na budoucím trhu práce. Dalším partnerem projektu se stalo Vlastivědné muzeum Jesenicka, další spolupracovníky hledá Jeseník třeba v oblasti telemedicíny.

Hlavním přínosem 5G sítí má být podle Českého telekomunikačního úřadu změna způsobu používání stávajících zařízení, jako jsou chytré telefony nebo herní konzole. Sítě páté generace mohou propojit tisíce takových zařízení během jedné chvíle a umožňují tak vývoj nových služeb a automatizaci výroby.