V Británii by se od roku 2035 měly prodávat jen elektromobily

Uvedl to britský premiér Boris Johnson při představování listopadové konference OSN o klimatu. Na té ve skotském Glasgow vystoupí mimo jiné přírodovědec David Attenborough.

Británie plánuje zákaz prodeje automobilů na naftový a benzinový pohon a také s hybridními motory už v roce 2035. To je dokonce o pět let dříve, než bylo ve vládním plánu zveřejněném v roce 2017. Podle premiéra Johnsona je to jediná možnost, jak může Británie do roku 2050 snížit emise skleníkových plynů de facto na nulu. Johnson proto nevyloučil, že k zákazu může dojít ještě dříve.

 

Jak na to?

Realizace vládního plánu nebude jednoduchá. Domácnosti budou muset lépe izolovat své domy, vytápět je během zimy jen na devatenáct stupňů, konzumovat méně masa a výrazně omezit ježdění osobními auty. Změnit se budou muset i postupy používané v zemědělství a průmysly.

Do deseti let by měla elektřina z větrných elektráren tvořit přibližně třetinu celkové produkce. Aktuálně vyrábějí deset procent elektřiny spotřebované v Británii. Jako první zákonodárný sbor na světě už také britský parlament vyhlásil koncem loňského roku stav klimatické a environmentální nouze.

%d blogerům se to líbí: