Příbramská městská policie opět nabízí syntetické DNA jako prevenci krádeží

Loni představilo město Příbram projekt forenzní identifikace předmětů pomocí syntetické DNA, která má majitelům usnadnit následnou identifikaci po případné krádeži. Na jeho financování se podílelo ministerstvo vnitra.

Během loňského podzimu využilo této unikátní nabídky několik desítek zájemců a celkem označila příbramská městská policie 121 předmětů. Jak uvádí web Zprávy Příbram, jednalo se konkrétně o 43 elektrokol a dva invalidní vozíky, zbytek pak tvořila klasická jízdní kola nebo koloběžky.

Letos se Příbram rozhodla akci zopakovat a od úterý 4. dubna je možné nechat si vybrané věci označit na služebně městské policie v Příbrami. Strážníci budou k dispozici každý pracovní den od devíti hodin ráno do dvou odpoledne.

Prevence i nástroj pro jednoznačnou identifikaci

Jak na svém webu vysvětluje příbramská policie, jedná se o nejmodernější metodu využívající technologii mikroteček s jedinečným DNA kódem. „Tyto mikrotečky přeneseme na vaše kola nebo kompenzační pomůcky a zároveň předmět označíme samolepkou, která potencionálního pachatele upozorní, že předmět je označen syntetickou DNA. Tím je zároveň také zaregistrován v národním registru forenzního značení REFIZ. Vaše jízdní kolo se pak pro budoucího pachatele stává z hlediska jeho dalšího zpeněžení bezcenné,“ popisuje citovaný článek ojedinělý způsob ochrany osobního majetku a zejména jeho jednoznačné identifikace.

Označení vybraného předmětu zabere přibližně půl hodiny a pro zájemce z Příbrami a okolí je zdarma. Kdo by chtěl nabízené možnosti využít, musí si dopředu zarezervovat termín na telefonním čísle 731 605 704. Loňská nabídka byla určena pouze občanům Příbrami, letos mohou svá přibližovadla přivézt i obyvatelé sousedních obcí, ve kterých vlastní městskou policii nemají.