Mattoni nabídne zákazníkům firmy Košík zálohované PET lahve

Nově schválená “odpadová” legislativa sice s vratnými plastovými obaly nepočítá, nevylučuje ale iniciativu samotných firem. Výzvu se rozhodla vyslyšet minerální voda Mattoni a online prodejce Košík.cz.

Systém zálohovaných PET lahví, který představil internetový obchod Košík.cz a značka minerálních vod Mattoni, je v rámci České republiky ojedinělý. Třeba v Německu jsou přitom zálohované nejen veškeré prodávané PET lahve, ale třeba i nápojové plechovky. Tuzemský projekt se tak týká pouze zákazníků společnosti Košík, pro něž Mattoni vyvinula novou PET lahev s vysokým přídavkem recyklátu. Tu bude internetový obchod od svých klientů zpětně vykupovat za tři koruny.

Projekt má podle jeho iniciátorů za úkol zjistit, jestli mají čeští spotřebitelé o systém zálohovaných plastových lahví zájem, což údajně naznačují výzkumy veřejného mínění. Minerální voda Mattoni vytvořila speciální řadu lahví z osmdesáti procentního recyklovaného PET materiálů.

„Plastové lahve vnímáme jako cennou surovinu, kterou lze mnohonásobně opakovaně recyklovat. Pro snadnější recyklaci jsme již sjednotili barevnost lahví Mattoni na světle zelenou. Nechceme, aby PET lahve končily zbytečně na skládkách nebo v přírodě. Chceme, aby z nich byly opět vyrobeny nové lahve. To dokáže zajistit transparentně nastavený centrálně řízený systém vratných záloh,“ uvedl generální ředitel společnosti Mattoni 1873 Alessandro Pasquale.

Lahve odveze kurýr, o recyklaci se postará výrobce

Od zákazníka, který si při online nákupu na Košík.cz objedná zálohované lahve Mattoni, je při dalším závozu “nezmačkané a prázdné s víčkem a etiketou” vyzvedne kurýr a zálohy vrátí v podobě zákaznických kreditů na další nákup. Takto vrácené plastové lahve Košík ve speciálním přepravním boxu vrátí výrobci, který zajistí recyklaci.

„Systém zpětného odběru v současnosti využíváme také u jednodruhových papírových sáčků při nákupu potravin a ekodrogerie v rámci sekce Budoucnost bez obalu. Při zavedení vratné zálohy na plně recyklovatelné PET lahve jsme vycházeli z podnětů samotných zákazníků, kteří nás mnohokrát přesvědčovali, že u ekologicky šetrných obalů jim rozhodně nevadí,“ vysvětluje generální ředitel firmy Košík.cz Tomáš Jeřábek.

Regranulát z recyklovaných vrácených lahví bude použit na výrobu nových PET lahví, bude tedy sloužit surovina a neskončí jako odpad nebo nerecyklovatelný výrobek. „Současný systém třídění a recyklace PET lahví má k dokonalosti daleko. Každá třetí PET lahev nyní skončí na skládce, ve spalovně nebo dokonce pohozená ve volné přírodě. Zkušenosti ze zahraničí ale ukazují, že pomocí systému vratných záloh lze docílit i více než devadesátiprocentní návratnosti nápojových obalů,“ doplňuje Pasquale

Zavedení centrálně řízeného systému pro zálohované PET obaly je často zmiňováno jako nejlepší způsob, jak naplnit odpadové cíle stanovené Evropskou komisí. V prosinci představená čtveřice “odpadových zákonů” sice nebrání jednotlivým výrobcům zavést vlastní systémy zálohování, ty ale podle právního rozboru skupiny Mattoni 1873 “v praxi ekonomicky ani environmentálně nedávají smysl”.

„Pilotní projekt Mattoni s Košíkem není krokem k zavádění individuálního zálohového systému. Je to způsob, jak ukázat cirkulární smyčku PET materiálu v menším měřítku a otestovat reálné chování spotřebitelů ve vztahu k vratným zálohám,“ dodává Pasquale.