Ministerstvo průmyslu vydalo přehled legislativních změn na rok 2020

Od příštího roku bude účinnost naprosté většiny nových zákonných norem stanovena buď k začátku ledna nebo července.

Mezi další představené změny, které se týkají elektronizace státní správy, patří nové interaktivní formuláře, které v souladu s Živnostenským balíčkem umístili ministerští úředníci na web Businessinfo.cz. Začátkem příštího roku by měly být všechny formuláře dostupné v elektronické podobě a měl by být možné odesílat je pomocí datové schránky.

Projekt MOJE daně

Na druhou polovinu příštího roku plánují vládní úředníci zjednodušit a zdigitalizovat systém správy daní, který nově umožní online komunikaci se správcem daně. Podnikatelé by se měli dočkat také snazšího vyplňování daňového přiznání, když se údaje dostupné ve veřejných registrech automaticky předvyplní.

Mezi nově zaváděná daňová opatření patří i osvobození elektroaut od placení dálničních známek. Ty si od příštího roku nebudou muset pořizovat elektromobily a hybridy, které mají vyprodukují méně než padesát gramů emisí oxidu uhličitého na jeden kilometr jízdy.

Elektronické neschopenky

Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti lékař vystaví v elektronické podobě a zaměstnanci v papírové formě vydá pouze průkaz dočasně práceneschopného pojištěnce. Zaměstnanec už nebude předávat zaměstnavateli doklady o dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel je nebude posílat Okresní správě sociálního zabezpečení.

Pokud bude trvat pracovní neschopnost déle než dva týdny, zašle zaměstnavatel České správě sociálního zabezpečení elektronickou formou přílohu k žádosti o dávku. Do této přílohy uvede, kam se zaměstnanci vyplácí mzda nebo plat. Ke konci dočasné pracovní neschopnosti pak bude zaměstnavatel zasílat hlášení ČSSZ s potřebnými údaji, aby mohlo dojít k výplatě poslední dávky nemocenské.