Vybraná česká města testují kamery, které kromě SPZ poznají i barvu nebo typ auta

Dopravní aplikace od firmy FF Group přemění kamery Axis na senzor okamžitě identifikující nejen SPZ a směr jízdy, ale i barvu a model projíždějícího vozu.

Software, který běží přímo v kameře, vyvinula a už i v ostrém provozu zkouší společnost FF Group. Aplikace TraFFic CaMMRa se dá využít více způsoby, od dopravního monitoringu přes počítání a sběr dat až po automatizované vybírání mýtného. Můžete třeba detekovat kamiony jezdící mimo povolené období, zachytit porušení předpisů, jako je například předjíždění na plné čáře a jízda ve špatném pruhu, nebo i vyhledávat kradená aut,“ vyjmenovává Jan Hazlbauer, projektový manažer společnosti FF Group.

V nejbližší době chce jeho firma aplikaci rozšířit i o měření rychlosti projíždějících vozidel. Současný pilotní provoz kamer s nainstalovanou aplikací by se měl týkat trojice tuzemských měst, jejich jména ale zatím zveřejněny nebyly. Testovací projekty pak probíhají ještě v dalších devíti zemích Evropy a jižní Afriky.

Náhled do rozhraní aplikace TraFFic CaMMRa.

Vysokorychlostní analýza dopravy

Software je součástí síťových kamer Axis a prostřednictvím principu edge computingu využívá výpočetního výkonu jejich čipu. Proto představované řešení nevyžaduje koupi dalšího speciálního hardwaru ani vlastní server.

Společnost Axis Communications letos také představila novou kameru AXIS Q1700-LE. Ta se specializuje na rozpoznávání SPZ a je plně uzpůsobena pro integrace dalších řešení, ať už se jedná o serverové systémy nebo právě ACAP aplikace, jako je zmiňovaná TraFFic CaMMRa.

Kombinace této specializované kamery AXIS Q1700-LE s aplikací TraFFic CaMMRa umožňuje získání výsledků takřka v reálném čase. Díky vysokému výpočetnímu výkonu kamery, navíc optimalizovanému na dopravní užití, se veškerá data i požadované výstupy zpracovávají přímo v kameře.

Údaje sledované aplikací TraFFic CaMMRa se budou dále rozšiřovat.

Kontrola tří pruhů, výsledky za méně než vteřinu

Díky využití kapacity samotné kamery je systém velmi rychlý. Aplikace dokáže identifikovat vozidlo jedoucí rychlostí až 160 kilometrů v hodině během 120 až 250 milisekund. Tímto způsobem zvládne analyzovat až tři dopravní pruhy zároveň. Ve dne je dosah analýzy až 240 metrů, v noci okolo čtyřiceti metrů.

„Kamery Axis jsou otevřené aplikacím třetích stran, což nám přináší možnost spolupráce s experty z různých odvětví. Kamera vybavená aplikací TraFFic CaMMRa umožňuje snadnou integraci do systémů správy videa,“ naznačuje budoucí vývoj Dalibor Smažinka, Business Development Manager společnosti Axis Communications.