Obce ohrožují nevýhodné aukce, před energetickými „šmejdy“ varuje i inspekce

Za prvních devět měsíců letošního roku prověřila obchodní inspekce 28 subjektů, jen tři z nich neporušily zákon.

Energetický regulační úřad se rozhodl přitvrdit v boji podvodným prodejcům energií, kteří prostřednictvím nekalých praktik při sjednávání smluv poškozují nejen jednotlivé spotřebitele, ale často i celé obce nebo jejich části. Už v květnu proto ERÚ ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu, Českou obchodní inspekcí a Svazem obchodu a cestovního ruchu vydal deklaraci, definující etická pravidla pro dodavatele energií.

Kontroly se zaměří i na zprostředkovatele

Na základě údajů z letošního roku se ale regulátor trhu s energiemi rozhodl svůj postup i znění květnové deklarace dále zpřísnit. Podle zpráv České televize se chce úřad nově zaměřit i na kontroly zprostředkovatelů. Radní Energetického regulačního úřadu Ladislav Havel upozornil, že za během letošního roku jeho úřad řešil více než třináct tisíc podání, což znamená meziroční nárůst o více než pět procent. Úřad upozorňuje na problematické aukce energií a činnost jejich zprostředkovatelů.

Signatáři se v rámci nové a přísnější deklarace zavážou, že mezi sebou budou mimo jiné sdílet výpovědní lhůty, že smlouvy se spotřebiteli nebudou uzavírány na dobu delší než tři roky nebo že nový dodavatel bude s dostatečným předstihem informovat spotřebitele o uzavření smlouvy a datu zahájení dodávky. Dále se dodavatelé zavážou kontrolovat způsob prodeje u svých zprostředkovatelů. Pokud budou jejich zástupci obviněni z používání neetických praktik, budou dodavatelé požadovat okamžitou nápravu a případně s takovým zprostředkovatelem ukončí spolupráci.

Na pokutách rozdal ERÚ přes dvanáct milionů

Podání k ERÚ může mít formu stížnosti, dotazu nebo žádosti o zjištění informace. Aktuálně úřad řeší patnáct sankčních správních řízení, které se týkají více než tři sta tisíc spotřebitelů. V letošním roce už regulátor pravomocně udělil sedm pokut v celkové výši kolem 4,5 milionu korun. Nepravomocně si pak neetičtí dodavatelé v dalších pěti řízeních vysloužili pokuty za dalších osm milionů korun.

Na činnost zprostředkovatelů energií dohlíží Česká obchodní inspekce. Její mluvčí Jiří Fröhlich pro Českou televizi uvedl, že za prvních devět měsíců letošního roku inspektoři prověřili 28 subjektů. Porušení zákona nebylo zjištěnou pouze u tří z nich. Za nejvyšší pravomocné pokuty označil Fröhlich milionovou pokutu firmě Regionální energie a devět set tisíc korun, které by měla zaplatit společnost Centrální výběrová řízení. Za poslední rok došlo na inspekci v souvislosti s takzvanými energetickými šmejdy kolem deseti tisíc podnětů, což je podle jejího mluvčího „enormní“ počet.

Hledáte pomoc? Obraťte se na nás!

Pomoci během výpovědi nevýhodných smluv nebo při výběru vhodného dodavatele mohou obcím i jejich oborové svazy a asociace, jako je Svaz místních samospráv nebo Svaz měst a obcí. Vlastní program pro boj s podobnými neetickými praktikami připravuje i Česká asociace chytrých měst. Proto se v případě jakýchkoli dotazů nebo pro možnou pomoc neváhejte obrátit na náš emailový kontakt.

Deklaraci etických dodavatelů energií podepsaly tyto firmy:

• ČEZ
  • E.ON