Ministerstvo vybralo pět obcí, kde chce testovat sítě páté generace

Jako první se tak 5G služeb dočkají občané Bíliny, Jeseníku, Karlových Vary, Plzně a Ústí nad Labem.

Nově zaváděné 5G sítě symbolizují pátou generaci bezdrátové telekomunikace, které by měly být výkonnější, rychlejší a úspornější než současný 4G standard, tedy že dokážou za kratší dobu přenést více dat. Telekomunikační operátoři se snaží 5G technologie prosazovat po celém světě, třeba v italském městě Aquila s jejich pomocí fungují sensory na předvídání zemětřesení.

 

První ročník soutěže podpořily dvě ministerstva

Soutěž pro tuzemská 5G města vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj letos poprvé. Vítězné obce získají experimentální rádiové kmitočty zadarmo a snížený poplatek za experimentální frekvenci za ně bude hradit smluvní operátor. Dále ministerstvo podpoří pracovní tým sestavený městem a poskytne mu odborné konzultace. Vybraným municipalitám budou také uhrazeny náklady na analytické a další související aktivity a také právo používat označení Smart 5G město.

Soutěžní návrhy necelých šesti desítek přihlášených samospráv, které musely mimo jiné obsahovat hrubý harmonogram aktivit a sdílení zkušeností s ostatními objekty, posoudila sedmičlenná porota složená ze zástupců obou ministerstev, Českého telekomunikačního úřadu, Asociace provozovatelů mobilních sítí, Svazu měst a obcí ČR, České vysokého učení technického a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Mezi klíčová kritéria patřila účelnost a potřebnost záměru s ohledem na obyvatele a podnikatelskou atraktivitu města, zajímavost řešení nebo otázka, zda jsou 5G technologie pro daný projekt potřeba. Samotná aukce na 5G kmitočty by měla podle ČTÚ proběhnout během příštího roku.

V Bílině chtějí na bázi 5G technologií zprovoznit městský kamerový systém a využít ho pro zlepšení bezpečnosti svých obyvatel. Přenosové kapacity 5G sítí by tak měly pomoci snížit současnou přetíženost datových přenosů. Jeseník chce pomocí 5G sítí streamovat sportovní závody a zároveň zmodernizovat stálou expozici Vlastivědného muzea o holografické ztvárnění Vincenze Priessnitze. S ním by si hosté mohli díky umělé inteligenci popovídat a hologram by jim dokonce mohl určit lékařskou diagnózu

Karlovým Varům mají 5G technologie umožnit vyvinout speciálního digitálního průvodce na podporu cestovního ruch, který zájemcům poskytne informace o digitálních modelech budov a celém území městě. V jeho rámci už existují „chytré“ zastávky a moderní dispečink pro veřejnou dopravu umožňující lepší řízení systému dopravy. Karlovy Vary také chtějí cestujícícm umožnit bezkontakntí platbu jednorázového jízdné městských dopravních prostředcích.

 

Plzeňský projekt má potenciál i podle analýzy firmy Gartner

Řada chytrých projektů česká i na občany Plzně. Podle vítězného návrhu plánuje testovat řízení bezpilotních letadel v reálném čase, včetně komunikace s nimi a oboustranném přenosu dat. Společností Gartner zařadila tuto koncepci mezi TOP 10 příležitostí, jak 5G sítě využít. Poslední z nominovaných, Ústí nad Labem hodlá vytvořit regionální datovou platformu PORTABO. Chce sdružovat všechny oborové domény a informace o projektu postaveném na 5G aplikacích, který testuje autonomní dopravní prostředky. Realizuje se na 27 km dlouhém okruhu přímo ve městě, v rámci tzv. U Smart Zone.

Všechny zmíněné 5G projekty by měly proběhnout během následujících dvou let za pomoci projektu financovaného z Operačního programu technická pomoc, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Jak ale upozorňuje server Lupa.cz, není zcela jasné, jak by zmíněným projektům mohly 5G sítě pomoci, protože v této oblasti obce obvykle využívají spíše IoT sítě jako je LoRa, Sigfox nebo NB-IoT.

%d blogerům se to líbí: