Prodeje elektromobilů dosahují v Británii jednoho procenta z nově zakoupených vozidel

Zatímco mezi roky 2015 a 2018 se v Británii prodaly téměř dva miliony aut z kategorie SUV, prodeje elektromobilů skončily pod 48 tisíci kusů.

Prodeje britských elektroaut se v posledních letech rapidně zvýšily, počty nově registrovaných vozidel poháněných elektřinou se letos v meziročním srovnání více než zdvojnásobily. Přesto se ale podle studie britského Energy Research Center, kterou cituje server The Times, zatím nedá hovořit o výrazném nárůstu elektromobility v běžném provozu.

Elektromobily činí zhruba jedno procento nově prodaných vozidel. Citovaná studie navíc poukázala na stálou oblibu SUV vozidel. Počty prodaných automobilů z do této kategorie vybavených spalovacím motorem, jako je Nissan Qashqai, Ford Kuge nebo Range Rover Evoque, převyšují prodeje elektroaut v poměru 37:1. Celkem se v letech 2015 až 2018 v Británii prodalo 47 400 elektromobilů ve srovnání se zhruba osmi miliony automobilů vybavených naftovým nebo benzínovým motorem.

 

Elektrovozům se daří na trhu ojetin

Ceny ojetých elektromobilů se na britském trhu letos zvýšily o čtrnáct procent, hlavní příčinou zdražení pak měl být právě stoupající zájem o ekologická řešení. Dalšími faktory, které ceny ojetých elektromobilů ovlivňují, jsou podle The Times nedostatek nových modelů a dlouhé čekací lhůty. Hlavním důvodem pro pořízení elektromobilu pak je snaha o čistší provoz vozidel s nulovými emisemi.

Nejvyšší cenový nárůst zaznamenaly letos na britském trhu ojetých elektroaut modely Renault Zoe and BMW i3. Ceny ojetých aut se spalovacím motorem letos naopak poklesly. Průměrná cena britského ojetého elektromobilu pak byla letos v říjnu o deset tisíc liber vyšší než u aut poháněných benzínem nebo naftou.

%d blogerům se to líbí: