Americký telekomunikační gigant sází na chytrá města

Poslední roky byly pro americkou společnost Comcast obdobím turbulentních změn a projekty chytrých měst jsou jednou z aktivit, které firmu udržují ve hře.

Telekomunikační operátoři byly součástí amerických domácností dlouhá desetiletí, stále více zákazníků ale přestává jejich služeb využívat. I tak ale dokázala největší americká mediální společnost Comcast v uplynulé dekádě navýšit hodnotu svých akcií zečtyřnásobit, jak upozornil web IoTWorldToday.com. „Základ úspěchu tvořila diverzifikace a touha po změně,“ vysvětlil na Smart Cities Eventu v americké Atlantě vicepresident společnosti Jason Gumbs.

Chytrá města znamenají obchodní příležitosti

Pro Comcast znamenají chytrá města obchodní příležitosti. Jejich službu machineQ postavenou na IoT sáti LoRaWAN využívají městské služby pro řadu služeb od sledování mobiliáře přes geolokaci po sledování hladiny řek. Zařízení umožňuje za zanedbatelné náklady přenášet menší množství dat na značné vzdálenosti.

Vysokorychlostní připojení nabízené Comcastem využívá řada organizací, od městských samospráv po vedení baseballového klubu Atlanta Braves. Comcast zajišťuje internetové připojení na celém stadionu i v jeho okolí. „Vybudovali jsme multiterabytovou síť schopnou přenášet stovky gigabytů za sekundu a pokryli celých šedesát akrů nejrychlejší Wi-Fi sítí,“ pochlubil se Gumbs. Mezi další chytrá města využívající služeb Comcastu se kromě Atlanty řadí třeba Nashville, Philadelphia nebo Chicago.

Chytré město, chytrá policie

Gumbs považuje za ideální příklad chytrého městského řešení Project Greenlight v Detroitu. „Jedná se o perfektně fungující sousedskou iniciativu, která zajišťuje ve spolupráci s detroitským policejním sborem bezpečnost tamních obyvatel,“ popsal projekt Gumbs. Jeho součástí je pět set kamer umístěných na budovách i ve venkovních protostorách a propojených přímo s policejním oddělením. Podle Gumbse se povedlo snížit počet násilných trestných činů a krádeží aut až o polovinu.

Za svůj hlavní úkol považuje Comcast pomoci místním samosprávám zajistit komunikaci s jejich občany. Jako další přijdou na řadu služby jako čističky odpadních vod nebo rozvody elektrické energie. Další projekty, na kterých se Comcast podílí, se věnují veřejnému bezpečí a dopravě. Jako poslední oblast pak Gumbs zmínil aplikace zdravotní péče, zajišťující konektivitu pro nemocnice, domácí pečovatele a záchranáře.

Ohrozí 5G sítě kabelové operátory?

K zajištění potřeb svých klientů Comcast intenzivně buduje svou síť optických vláken, jejíž rozsah se za poslední čtyři roky zvýšil čtyřnásobně. Aktuálně měří necelých 275 tisíc kilometrů. Gumbs proto považuje Comcast za alternativu 5G sítím. „Až se začnou 5G a další podobné technologie potýkat s problémy jako je pokrytí, odezva nebo potřebné náklady, naše síť bude nadále nabízet doslova jakékoliv možnosti datových přenosů pro síť chytrých měst,“ myslí si Gumbs.

Podobným stylem se letos pro server Telecompetitor.com vyjádřil i předseda správní rady Comcastu Brian Roberts, podle něhož „5G služby nejsou ani levnější, ani rychlejší nebo snad lepší než vysokokapacitní širokopásmové internetové připojení“. Gumbs je přesvědčen, že Comcast je dobře připraven plnit potřeby chytrých měst během následujících deseti let.

Jason Gumbs, Comcast

„Nikdo neumí předvídat budoucnost, ale je jasné, že chytrá městě budou potřebovat rychlou a kapacitní síť,“ zakončil své vystoupení v Atlantě Gumbs. Podle něj v budoucnosti umožní chytré sensory místním samosprávám kontrolovat a ovládat městské služby přímo v reálném čase, stejně jako budou využívat umělou inteligenci k navyšování výkonu svých organizací i na podporu vlastních rozhodnutí.