Elektromobily a městská správa? Výsledkem může být výrazná úspora

Rozhodnutí nasadit elektromobily v rámci své městské části uzrálo v hlavě prvního místostarosty Prahy 16 Miroslava Knotka (ODS) už takřka před deseti lety.

Nápad rozpracoval s Tomášem Chmelíkem, manažerem útvaru čisté technologie ze společnosti ČEZ, která nabízela obcím program podpory pro nasazení elektromobility do běžného provozu. V roce 2011 se tak Radotín stal teprve druhou municipalitou v celé České republice, která převzala elektromobily do pracovního procesu.

“Když jsme auta pořizovali, nejednalo se nám v první řadě o úsporu. Na základě domluvené spolupráce hradil půlku nákladů ČEZ a my tu druhou, což se dalo zvládnout. Bez dotace by byly náklady na pořízení nového elektromobilu pro municipality nedosažitelné,” uvedl Knotek v rozhovoru pro webový magazín Flowee City.

Podle Knotka se provozní náklady díky nasazení elektromobilu výrazně snížily, odhadem jsou zhruba pět až šestkrát nižší. V současné době využívá Praha 16 jeden elektromobil, Peugeot I-on. “Původně jsme tyto vozy využívali dva. Přemýšlíme, že do budoucna naši flotilu opět rozšíříme, elektromobily by určitě našly své využití třeba v rámci technických služeb nebo pečovatelské služby,” plánuje Knotek. Celkem využívá jeho městská část šest automobilů.

Starosta Karel Hanzlík a místostarosta Miroslav Knotek.

Nevýhody elektromobilů jsou dnes už minulostí

Peugeot I-on jako vůbec první varianta sériově vyráběných elektromobilů s sebou nesla poměrně dost omezení. Namátkou Knotek uvádí třeba rychlá spotřeba energie při vyšších rychlostech, problémy při provozu během zimního období nebo ní chlazení v létě a naopak topení v zimě. Dnes už jsou ale podle něj tyto nedostatky z větší části minulostí.

Jakmile se dořeší trvanlivost a cena baterií, budou podle Knotka elektromobily jednoznačně dominantním trendem pro budoucnost automobilového průmyslu. “Osobně jsem v běžném provozu žádný rozdíl oproti benzinovým nebo naftovým motorům nepociťoval,” věří v budoucnost elektromobility Knotek.