Kolín: V centru chytrého města musí být jeho občan

Starosta Kolína Michael Kašpar se při představování chytrých funkcí svého města soustředil hlavně na jejich přínos občanům.

Jako první se Kašpar věnoval aplikaci Kolín v mobilu. Ta je určena nejen pro turisty, ale zejména pro naše občany, díky níž získají veškeré potřebné informace. Dokážou si vyhledat všechny užitečné kontakty včetně přímého kontaktu na úředníka nebo odpovědné zástupce vedení města. Závady ve veřejném prostoru, které jsou pomocí mobilní aplikace nahlášeny, jsou okamžitě ve formě podnětu přiděleny kompetentním pracovníkům k vyřešení.

Součástí aplikace je i přehledný systém volných parkovacích míst nebo dynamické jízdní řády a cílem je do aplikace implementovat všechny dílčí systémy. Na webové adrese aplikace si ji stáhlo již přes šest tisíc zájemců.

Chytré parkování zaparkuje za vás

Do systému Kolína je zapojena i aplikace Chytré parkování, která funguje jako univerzální řešení pro parkování ve více městech. Uživatelům umožní vyhledání nejbližšího aktuálně volného parkoviště přes GPS. I na končící parkování upozorní notifikace a prodloužení parkovného je možné provést bez nutnosti dostavit se k vozidlu.

Aplikace nabízí i seznam dostupných parkovišť v daném městě. Jako nadstavbu umožňuje i zprovoznění aplikace pro městskou policii, usnadňující přehled kontroly zaplacení parkovného. Zatím je ale aplikace dostupná pouze pro mobilní přístroje s operačním systémem Android.

Městským policistům aplikace umožňuje výběr parkoviště v daném městě a sestavuje přehledný seznam zaplacených parkování. Kontrola uskutečněných plateb probíhá na základě vyhledávání podle registrační značka vozidla. V menu je i možnost generování záznamu o nezaplacení pro potřeby městské policie. Vizualizace parkoviště nabízí jeho obsazenost v reálném čase a zobrazení provozních a chybových stavů technologických prvků.

Už nikdy klíče na krku

Další chytrým prvkem, který aktivně využívají kolínští občané je chytrá klíčenka, tedy multifunkční nástroj, který usnadní život dětem i rodičům. Děti už nebudou potřebovat peněženku s hromadou karet a čipů. Chytrá klíčenka zvládne to vše, a ještě mnohem víc.

Klíčenka je přístupovou i předplacenou kartou. Její bezkontaktní čip dokáže plnit různé identifikační účely, navíc ale plní také funkci platební. Univerzální řešení zajistí díky bezkontaktnímu čipu Chytré klíčenky snadný výdej obědů ve školní jídelně. Obědy se skrze klíčenku předem objednají a zaplatí.

Chytrá klíčenka zastává stejné funkce jako čtenářský průkaz do knihovny. Chytrá klíčenka nahrazuje i běžnou průkazku MHD. Při příležitostném využití MHD se dá klíčenkou zaplatit jízdenka stejně jako jakoukoliv platební kartou Mastercard. Chytrou klíčenku lze dobít jako každou jinou předplacenou kartu Mastercard a umožňuje funkce bezkontaktní karty se snadným přehledem všech transakcí.

Bezpečí občanů zajistí SOS hlásky

Kolínští občané si oblíbili i nouzové SOS hlásky, tedy digitální datový koncentrátor zajišťující spojení s dispečerem městské policie. Ten poskytuje obraz z místa instalace díky reproduktoru, mikrofonu a čtveřici kamer.

Uvnitř hlásky jsou přehledně podsvícené nápisy a ovládací tlačítko pro vyvolání hovoru, stejně jako bezpečný prostor, který může na dálku otevřít pouze dispečer městské policie a v němž se nachází lékárnička, hasicí přístroj nebo defibrilátor.

Díky reproduktoru může operátora na dálku vydávat hlasové pokyny pro záchranu postiženého pacienta a zároveň monitorovat jeho srdeční činnost. Ochranu budky před případnými vandaly zajišťuje otřesové čidlo a antigrafitti úprava.